Leg. Psykoterapeut Gunborg Palme
- Psykoterapi
- Kognitiv-Beteende-Terapi (KBT-terapi)
- Gestaltterapi
- Familje- och samlevnadsterapi
- Kriser, sorg, konflikter
- Ångest, fobier, depressioner
- andra psykiska problem
Stockholm nära Karlaplan.
Besvarar psykfrågor i Web4Health.
www.palme.nu/terapi/
Advokat Charlotte Waerner
- Arvsrätt
- Boutredningar och bouppteckningar
- Boutredningsman
- Testamenten
- Bodelningar
- Tvister
- Avtal
Centralt i Stockholm.
Besvarar juridiska frågor i Web4health.
www.waerner.se
Home   News   All forums   Log in    Get personal advice    My area     Help    
|
Go to:
Alla forum
  Fråga-experten-området
  Gratis rådgivning via internet om psykologiska problem och relationsproblem
  Hur hantera sjuka föräldrar?
  Re: Hur hantera sjuka föräldrar?
MER INFO

KATEGORIER

KOM2002 (question)  Hur hantera sjuka föräldrar?

To: Archive 337367

Thread Messages in thread:

reply Re: Hur hantera sjuka föräldrar? , Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92 , 09 Nov 2009 05:04
question Hur hantera sjuka föräldrar? , ****** , 09 Nov 2009 01:04
 143357. To top of pageTop   Next message down
Hur hantera sjuka föräldrar?
From: ******
Date: Mon, 9 Nov 2009 01:04:00 +0100
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

question
Hej!
Har problem med mina föräldrar. Min pappa missbrukar i perioder alkohol. Min mamma har under många år använt mig som 'slagpåse' - tex genom att skälla ut mig/anklaga mig för saker inför mina eller hennes vänner, klagomål och nedlåtande kommentarer nästan dagligen under min uppväxt. Jag vet inte om hon haft depressioner eller om hon har någon personlighetsstörning men det är helt klart något som är fel. Under sådana omständigheter är det naturligtvis svårt att ha hållbara vänskapsrelationer och min första pojkvän vågade jag inte skaffa förrän jag flyttat hemifrån. Jag har sett till att ordna livet för mig med bra utbildning/jobb, en bra partner mm. Är nu gravid och lycklig över det.
Vid ett tillfälle för flera månader sedan höjde jag rösten mot mina föräldrar då jag tyckte de var otrevliga mot mig. De har inte kunnat släppa detta, de skickar brev till mig där de anklagar mig för div. otrevligheter och de försöker avkräva mig ursäkter. Förut har jag oftast, för lugnets skull, låtit mina föräldrar få rätt. I just detta fallet kan jag inte tänka mig att ge efter. Dessutom har de ringt och stört min sambo med det hela, när jag inte var hemma. Jag skulle gärna bryta kontakten helt med dem om det inte vore för att det skulle störa mina kontakter med övriga släktingar betydligt. Dessutom är jag rädd att de skitsnackar om mig med gemensamma vänner/släktingar. Jag vill inte beröva mina förväntansfulla morföräldrar, kusiner m fl kontakten med det kommande barnet heller, och jag vill att mitt barn skall lära känna sina släktingar.
Vad tusan gör jag nu?

 143361. To top of pageTop Previous message Previous message  
Re: Hur hantera sjuka föräldrar? (Reply to: 143357 from ****** )
From: Gunborg Palme - Leg psykolog - Leg psykoterapeut - Telefon 08-664 60 92
Date: Mon, 9 Nov 2009 05:04:35 +0100
Language: Swedish

 


Reply to this message

Reply to all  

reply

Att ha öppna konflikter med människor kan vara mycket plågsamt. Skicka en blombukett eller ett kort till dina föräldrar med en vänlig hälsning. Håll dig sedan undan från kontakt med dem, så mycket det går, utan att det verkar konstigt.




You are not logged in
Today's date: Sun, 12 Feb 2012 21:23:32 +0100
KOM 2002